Leatherman

Od roku 1983 vyrábí společnost LEATHERMAN nástroje, které jsou velmi odolné a na práci jako stvořené. Když Tim Leatherman a jeho obchodní partner Steve Berliner zakládali společnost s nástrojem Pocket Survival (PST), neměli tušení, že se jednoho dne bude vyrábět více než 30 modelů na ploše 90.000 čtverečních stop v továrně s více než 400 zaměstnanci.

Rodák z Oregonu Tim Leatherman promoval v oboru strojního inženýrství na Oregonské státní univerzitě v roce 1970. Poté vystřídal řadu zaměstnání, včetně pozic jako učitel angličtiny nebo mechanik vrtulníků. Čas strávený cestováním do zahraničí nakonec trávil vymýšlením konceptu nového univerzálního nástroje.

Od počátku je společnost založena na jednoduché filozofii: vyrábět a dodávat včas, plnit přání zákazníků a naslouchat jejich potřebám, zvyšovat efektivitu nástrojů a poskytovat svým zaměstnancům příjemné prostředí. Přestože je Tim již v důchodu, stále navštěvuje továrnu nejméně jednou za měsíc a on i Steve hrají klíčovou roli ve směru, kam se společnost ubírá. Tim podniká stále mnoho návštěv po celém světě, aby měl přehled o distribuční síti.

 

p-Leatherman    or-proud-bridges

Design

Nástroje Leatherman jsou konstruovány tak, aby splňovali vysoké požadavky uživatelů. Proto je velmi důležité dbát na soulad designu a funkčnosti. Nástroje jsou doplněny o velké množství praktických prvků, které doplňuje jejich nezaměnitelný vzhled. Proto si nikdy nástroje Leatherman nespletete s konkurenčními multitooly. Každý nástroj nese logo společnosti s registrační značkou, které dokonale zapadá v každém detailu.  Vzhled nástrojů se přizpůsobuje i oboru, ve kterém je nejvhodnější jeho použití. Ať už se jedná o armádní nástroje nebo nástroje MICRA, o nichž se vyjadřujeme, že je to jediná pohotovostní manikúra se zárukou 25 let.

 design plus

 Péče o nástroje :

 REZ a KOROZE

 Všechny nástroje jsou vyráběny ze 100% vysoce kvalitní ušlechtilé oceli. Lze jí nazývat také nerezová ocel. Výjimkou jsou výměnné bity, které jsou vyráběny z klasické nástrojové oceli. Je třeba si uvědomit, že nerezová ocel je vůči korozi pouze odolná, ale i ta bez správné péče může začít korodovat. V závislosti na kombinaci kovových slitin mohou být nerezové oceli vysoce odolné proti korozi a relativně měkké (jako kuchyňské příbory), nebo mohou být těžké, ale jejich odolnost je o určitý stupeň menší. Naše výrobky jsou vyrobeny z druhého typu, takže komponenty jsou silné a nože zachovávají ostří. Bez správné údržby vašeho nástroje tak může dojít ke korozi.

 Váš Leatherman by měl být pravidelně čištěn, vysušen a olejovaný, abyste jej přiměřeně chránili proti vlivům, které korozi způsobují. To platí zejména, pokud nástroj používáte ve vlhkém nebo přímořském slaném prostředí. Po vyčištění, ošetřete olejem kloubové spoje a všechny nástroje buď nástřikovým strojním olejem, nebo olejem se vzlínavými vlastnostmi (např. WD-40). Ošetřené povrchy  pak otřete lešticím hadříkem nebo utěrkou.

STYLE-PS 

OSTŘENÍ ČEPELÍ

 Leatherman výrobky se vyznačují čepelemi, které mohou být rovné, zubaté nebo kombinované. Metody broušení se liší v závislosti na typu nože vašeho Leathermanu. Zubaté ostří se brousí velmi odlišným způsobem. Rovné čepele lze brousit pomocí libovolného standardního vybavení, včetně brousků nebo ocílek. Chcete-li zaostřit čepel zoubkovanou, ujistěte se, že používáte systém speciálně navržený tak, aby zapadal na zoubkované okraje. Správný brousicí systém udrží zakřivení výřezů v zubech čepele.  Zoubkované ostří se brousí pouze na straně sklonu ostří. Na rovné zadní straně nikdy nebrousíme, jinak čepel ztratí své vlastnosti a postupně se ostří znehodnotí.

 

DOPORUČUJEME obrátit se na kvalitní brusiče nebo nožířství, aby nástroj zůstal tím nástrojem, který jste si koupili.

 

ČIŠTĚNÍ

 V závislosti na tom, čemu byl váš Leatherman  vystaven, existuje několik metod čištění ke zvážení.

 Působení slané vody

Nástroj důkladně opláchněte sladkou čerstvou vodou (nejlépe bez chlóru), vysušte a důkladně promažte strojním olejem nebo přípravkem WD-40. Nástroj pak otřete měkkým hadříkem.
Prach, suť nebo lepkavé látky
Pokud se zachytí v nástroji mezi nástroji prach nebo např. vylité ovocné šťávy atd., můžete nástroj opláchnout ve slabém roztoku saponátu a vody. Opět vysušíme a ošetříme olejem.
Dehet a podobné látky
Chcete-li odstranit dehet a podobné látky, čistěte nástroj s terpentýnem nebo jinými minerálními destiláty. Nepoužívejte produkty s obsahem chlóru nebo jiných agresivních látek. Přípravek WD-40 ®, vytlačí vodu i z kloubových spojů a váš nástroj spolehlivě ochrání před korozí

 Použité materiály : 

ZYTEL

 Termoplastický materiál používaný na odlévání rukojetí nožů, který obsahuje obvykle 25 až 50% řezaných skleněných, kevlarových nebo uhlíkových vláken. Použitý například u nástroje Blast.

 TITANIUM

 Slitina titanu a doprovodného prvku (Al, V apod.), která není orientovaná na vysokou pevnost, resp. tvrdost, ale je maximálně zvýrazněna odolnost titanu proti korozi, která je maximální po pokrytí materiálu mikrovrstvou oxidu titaničitého.

 OCEL 420HC

 Je to varianta s vyšším obsahem uhlíku stejně jako ocel 420J2 (AISI420). Je to spojnice mezi ocelí 440C a ocelí 1050C. Tvrdost oceli se pohybuje okolo 58 HRC při kalení do oleje a žíhání na 150?C. I když je obsah primárních karbidů dost nízký je stabilita ostří velmi dobrá. Odolnost proti opotřebení je malá.

 Celkově lze zhodnotit ocel 420HC jako středně uhlíkovou martenzitickou ocel s nižší korozní odolností, s nižší tvrdostí a odolností proti opotřebení, což ale ve výsledku nesnižuje její kvalitu. Tato ocel se používá u běžných čepelí a je velmi oblíbená díky snadnému broušení a dobré stabilitě ostří, která je dána podílem karbidů ve struktuře oceli.

OCEL 154CM

je modifikovaná ocel 440C (ubráno 3% chrómu, přidáno 3,25% Mo). Austenitizační poměr je zde 0,58/10,6/3,4 v rámci obsahu uhlík/chóm/molybden. Po kalení do oleje a následném zmrazení a žíhání je dosažena tvrdost 62 až 63 HRC. Molybden vytváří tvrdší karbidy než chróm, zvyšuje odolnost proti pittingovému poškození a umožňuje sekundární vytvrzování. Nižší obsah chrómu zjemňuje karbidy v porovnání s 440C. 154CM může být žíhána na nižší a vyšší teplotu dle materiálových údajů. Vyšší žíhací teploty jsou vhodné pro vysokou abrazivzdornost  a tvrdost a nižší teploty pro korozní odolnost. Ocel ATS 34 je co do chemického složení téměř identická ocel (fy Hitachi) jako 154CM. Využívá ji mnoho nožířů i významných nožířských firem jako jednu z nejlepších nerezových slitinových ocelí ve světovém měřítku.

 Ocel 154CM i její „příbuzná“ ATS 34 jsou označovány obecně jako pokračování vzrůstajícího trendu materiálových vlastností zjištěných u oceli 440C. Významná je vysoká odolnost proti opotřebení a nízká stabilita fasety ostří, kteréžto vlastnosti jsou dány velkým podílem karbidů (primární karbidy) s velikostí až 25 mm. Je to jedna z nejkřehčích nerezových ocelí a je vhodná pro menší čepele a agresivní hluboké plátkové řezání.

 

OCEL S30V

 je skrze práškovou metalurgii vyrobená nerezavějící „ocel“ s vysokým obsahem uhlíku a vanadu od firmy Crucible Materials Corporation (CMC) podle návrhu D. Barbera. Slitina dovoluje tepelné zpracování bez austenitizace nad 1950F a dělá ji mnohem vhodnější pro nožířské účely. Je vhodnější pro jemné broušení a má nižší odolnost proti opotřebení. Použitý technologický proces vytváří image oceli S30V jako materiálu vhodného pro štípání a příčné namáhání.  Nicméně ve skutečnosti dochází k mikroskopickému vylamování materiálu fasety a tedy k následnému otupení ostří. Přesto je ocel hojně využívána nožíři, kteří produkují nože nejvyšší úrovně (Ch. Reeve, P. Wilson, Benchmade, Spyderco apod.). Při průměrné tvrdosti 60 HRC jsou vlastnosti S30V hodnoceni jako velmi dobré (na stejné úrovni a lepší) jako oceli 52100, D2, C13CrMoV, O1, 440B, AUS6-A a VG-10.

 Ocel S30V zhodnotit jako nožířský materiál s vysokou odolností proti opotřebení, který dává dobré výsledky v oblasti řezání vrstveného materiálu z abrazivních materiálů.

 lm

Kvalita : 

Kvalita je výsledkem komplexního procesu, na jehož konci stojí maximální životnost a užitné vlastnosti.LEATHERMAN dnes najdete na celém světě a ve všech odvětvích světového trhu.

 Díky velmi dobré znalosti v oblasti průmyslu, strojírenství, výroby a kontrolních postupů při vysokých normách vyvíjí LEATHERMAN nástroje té nejvyšší kvality pro běžnou potřebu i pro profesionály. Díky orientaci pouze na Multitools, nastavuje LEATHERMAN vysoký standard v tomto odvětví a od konkurence se výrazně odlišuje použitelností nástrojů, na které poskytuje záruku 25 let.

 O tom, že si společnost za svou kvalitou opravdu stojí, svědčí fakt, že se jméno Tima Leathermanaobjevuje na každém nástroji.

Všechny nástroje procházejí rukama kvalifikovaných inženýrů vybavených nejmodernější technikou. Při testování procházejí ostrými zkouškami v terénu, nevyhnou se pádům z výšky, jsou vystavovány deformačním tlakům a extrémním teplotním výkyvům.

 Jen tak vznikne to, čemu se dnes říká kvalita bez kompromisu. O kvalitě těchto nástrojů se přesvědčují uživatelé na celém světě každý den.